Governor details

Our Governing Body consists of:
  • two parent governors
  • one local authority governor
  • one staff governor
  • one headteacher
  • six co-opted governors
  • two foundation governors

We have two committees-Resources and Curriculum. Full Governors meet once a term. We also have an Ethos group.

 
 Name of governor  Date of appointment  Term of office  Who appointed Attendance record 2014-2015 Business and Pecuniary interests   Governance roles in other educational institions? Material Interests
 Seth Whitford
(Chair of Govs)
 03/02/2016  4 years  LA  86%  None  None  None
 Annie Jefferies (Vice-Chair of Govs)  01/01/2016  4 years  Foundation  43%  None  None  None        
 Stephen Durkin
(Chair of Resources)
 01/01/2013  4 years  Co-opted  86%  None  None  None
 Deborah Bevan  01/01/2013  4 years  Co-opted  100%  None  None  None
 Anke De Wilde  08/10/2013  4 years  Parent  100%  None  None  None
 Hilary Marks  01/01/2013  4 years  Co-opted  80%  None  None  None
 Robert Tucker  10/12/2013  4 years  Co-opted  80%  None  None  None
 Kathy Fairchild  01/01/2016  4 years  Foundation  100%  None  None  None
 Stephen Roast  08/10/2013  4 years  Parent  86% None  None  None
Nick Henderson  09/12/2014  4 years Co-opted  100%  None  None  None
Holly Anderson-Stacey  01/01/2016 4 years Co-opted  N/A  None  None  None
 Jeremy Dixon  14/01/2013  4 Years  Co-opted  80%  None  None  None
Tamsin Mammatt  01/01/2016  4 years Staff  N/A  None  None  None
 Cathy Paxman  01/01/2012  4 Years  Staff  100%  None  None  None
Melody Nicholls 01/01/2012  4 years Head Teacher 100% None None  None